1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 20 czerwca 2024 r.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

„Od Galla do archeogenomiki. Poznańscy uczeni na tropach początków państwa i dynastii”
prof. dr hab. Józef Dobosz (Wydział Historii UAM)

‼ 25.06.2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy do CK Zamek na wykład Prof. Józefa Dobosza (Wydział Historii UAM) pt. „Od Galla do archeogenomiki. Poznańscy uczeni na tropach początków państwa i dynastii”.
 
Początki państwowości polskiej (polańskiej, piastowskiej) giną w pomroce dziejów. Od dziesiątków lat wywołują spory, dyskusje, niekończące się pytania oraz wielobarwne hipotezy, domysły i spekulacje. Wynika to przede wszystkim ze szczupłości i niejednoznaczności podstawy źródłowej. Taki stan rzeczy stanowił przez lata impuls do kolejnych dociekań, interpretacji oraz poszukiwania nowych metod badawczych.
 
Wykład prezentować będzie próbę podsumowania ponad stuletnich dociekań poznańskich uczonych nad genezą polskiej państwowości. Kluczową rolę odgrywały tu przekazy pisane – przede wszystkim autorstwa Anonima zw. Gallem. Z czasem, wzrastać zaczęło znaczenie źródeł archeologicznych i ich interpretacji. U progu XXI wieku doszło do bardzo mocnego włączenia się w badania nad początkami Piastów i ich państwa nauk przyrodniczych – czym zajmuje się archeogenomika.
 
Nagrania: Studio Filmowe UAM

 

prof. dr hab. Józef Dobosz (ur. 1959) ‒ historyk mediewista, profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się dziejami polskiego Kościoła w średniowieczu (szczególnie doby piastowskiej), w tym wspólnot zakonnych, zwłaszcza cysterskich; najstarszymi dziejami dokumentu na ziemiach polskich; biografistyką, a także kwestiami z zakresu regionalistyki; zagadnieniami ustrojowymi i gospodarczymi (prawo książęce, rozbicie dzielnicowe) oraz relacjami polsko-czeskimi w kontekście środkowoeuropejskim. Autor ok. 400 publikacji, w tym 5 monografii, kilkudziesięciu prac pod redakcją, ok. 150 artykułów i ponad 170 haseł słownikowych i encyklopedycznych. Redaktor naczelny kwartalnika „Historia Slavorum Occidentis”. W latach 2008–2012 prodziekan Wydziału Historycznego UAM, w latach 2012–2019 dyrektor Instytutu Historii UAM, a od 2020 roku dziekan Wydziału Historii UAM; Kierownik Zakładu Historii Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej od 2020 roku, wcześniej Kierownik Pracowni Bohemistycznej w Instytucie Historii UAM.