10.10. (czwartek) godz. 17.00
w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu
„Z BERŁEM W TLE, O SYMBOLACH i CEREMONIALE UNIWERSYTECKIM”
wykład prof. Andrzeja Gulczyńskiego oraz oprowadzanie po wystawie “Sto 5”
wstęp wolny!
Wystawę „Sto 5” i cykl towarzyszących jej wykładów uświetnia berło pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego Heliodora Święcickiego, które odtworzono na 105-lecie uczelni. To wokół niego toczyć się będzie opowieść o powstawaniu, znaczeniu i wykorzystywaniu symboli akademickich. Budynki uniwersyteckie, stroje akademickie, insygnia władz uczelni, wszystko posiada swoje symboliczne znaczenie. Ceremoniał uniwersytecki z kolei obejmuje obrzędy inicjacji, etapów zdobywania wiedzy, celebrowania rocznic ważnych wydarzeń, upamiętniania zasłużonych postaci, czyli: absolutoria, promocje doktorskie, nadawanie doktoratów honorowych, jubileusze, pogrzeby. O tych bardziej i mniej oczywistych znaczeniach i regułach opowie specjalista z zakresu symboliki uniwersyteckiej i prawnej – dyrektor Muzeum UAM prof. Andrzej Gulczyński.
Prof. UAM dr hab. Andrzej Gulczyński jest prawnikiem, pracuje na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Od 2016 r. pełni obowiązki dyrektora Muzeum UAM. W latach 2014–2020 był prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W swych badaniach koncentruje się m.in. na zagadnieniach symboliki prawa, wizualizacji prawa, europejskiej kultury prawnej, ewolucji instytucji prawnych. Jest autorem ponad 100 publikacji wydanych w kraju i za granicą. Wyniki swych badań prezentował m.in. podczas wykładów w Austrii, Czechach, Estonii, Hiszpanii, Niemczech, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, we Włoszech i na Łotwie.
Pod jego redakcją ukazały się m.in.: „Wielkopolanie XX wieku”, „Wielkie nadzieje, wielkie rozczarowania. est redaktorem serii „Wielkopolska dawniej i dziś. Studia, źródła i materiały”, „Dziedzictwo Wielkopolski” i „Magistri Nostri. Profesorowie Wydziału Prawa Poznańskiego Uniwersytetu”.