1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 5 listopada 2024 r.

7 listopada godz. 17:00 wykład „W laboratorium i w terenie, czyli badania poznańskich geografów”

7.11. (czwartek) godz. 17.00
Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu

„W LABORATORIUM I W TERENIE, CZYLI BADANIA POZNAŃSKICH GEOGRAFÓW”

wykład prof. Grzegorza Rachlewicza z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM
oraz
oprowadzanie po wystawie "Sto 5"

 Wstęp wolny!

Geografia to nie tylko pełna skupienia praca z i nad mapami, w zaciszu gabinetu, biblioteki, czy laboratorium. To również podróże. Eksploracja mroźnych pustkowi Antarktydy, rozgrzanych saharyjskich piasków, oceanów. Zdobywanie najwyższych górskich szczytów i najgłębszych jaskiń. Specyfiką badań środowiska geograficznego jest bowiem zbieranie informacji przestrzennych w terenie. 

Narzędzia i techniki badawcze w naukach o Ziemi w XX i XXI wieku przeszły bardzo dynamiczny rozwój. Od tych umożliwiających proste pomiary i opis najbliższego otoczenia jak niwelatory czy teodolity, po zaawansowane metody jakościowo-ilościowe z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy nauki, pozwalających na tworzenie syntez o charakterze wręcz globalnym dzięki wykorzystaniu dronów czy satelitów.

Prof. dr hab. Grzegorz Rachlewicz jest profesorem nauk o Ziemi i środowisku, geografem-geomorfologiem. Prowadzi badania w Arktyce i Antarktyce. Zajmuje się przemianami rzeźby Ziemi i środowiska obszarów podbiegunowych. Kieruje Pracownią Badań Kriosfery. Jest Dziekanem Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Przewodniczy Komisji Nauk o Ziemi przy Oddziale PAN w Poznaniu. Należy do norweskiej Agder Academy of Sciences, Komitetu Badań Polarnych PAN i Rady Doskonałości Naukowej. Ponad 30 lat działa w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim w Poznaniu, obecnie jako wiceprezes. Eksploruje obszary górskie i podbiegunowe, pieszo, wspinaczkowo lub narciarsko. Kolekcjonuje literaturę dotyczącą gór i stref polarnych.