Wystawy

Wystawa "Sto 5" w Muzeum Sztuk Użytkowych od 03.10. do 01.12.2024 r.

Muzeum UAM i Muzeum Narodowe w Poznaniu zapraszają na wystawę „Sto 5”!

W ramach obchodów 105-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum UAM przygotowało wystawę „Sto 5”, nad którą patronat objęli rektorzy czterech poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Na wystawie „Sto 5” w 5 blokach tematycznych prezentujemy najbardziej reprezentatywne i reprezentacyjne eksponaty z naszych zbiorów… w tym tegoroczną perełkę – rekonstrukcję berła pierwszego rektora uniwersytetu, prof. Heliodora Święcickiego (autorem rekonstrukcji jest Grzegorz Godawa). Umożliwiamy zwiedzającym zaglądnięcie do wnętrza akademika z lat 70. Rozszyfrowanie tajemniczych znaków na studenckich czapkach i zapoznanie się ze sprzętem badawczym z dawnych lat.

Przygotowaliśmy dla Państwa oprowadzania kuratorskie po wystawie oraz tematyczne wykłady.

Autorzy wystawy: Andrzej Gulczyński, Agnieszka Wajroch, Marta Włodarczyk-Rybacka
Aranżacja i opracowanie plastyczne: Agnieszka Wajroch

Wszystkim darczyńcom muzeum oraz osobom zaangażowanym w powstanie wystawy serdecznie dziękujemy!

Jeśli chcielibyście podzielić się z nami swymi wspomnieniami dotyczącymi UAM oraz pamiątkami z czasów pracy, bądź studiów – zapraszamy do kontaktu: 61 829 47 40, muzeum@amu.edu.pl 

Gdzie?
Zapraszamy do Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, oddziału Muzeum Narodowego.

Kiedy?
Wystawę „Sto 5” zobaczyć będzie można od 03.10. (wernisaż) do 01.12.2024 r.

Jak?
Ekspozycję zwiedzać można samodzielnie lub z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji (61 829 47 40, muzeum@amu.edu.pl).

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH WYSTAWIE „Sto 5”:

10.10. (czwartek) godz. 17.00 Muzeum Sztuk Użytkowych
„Z BERŁEM W TLE, O SYMBOLACH i CEREMONIALE UNIWERSYTECKIM” wykład prof. Andrzeja Gulczyńskiego
+ oprowadzanie po wystawie “Sto 5”

17.10. (czwartek) godz. 17.00 Muzeum Sztuk Użytkowych
„W GABINECIE PROFESORA. KADRA UNIWERSYTETU POZNAŃSKIEGO
W LATACH 1919-2024” wykład prof. Tomasza Schramma
+ oprowadzanie po wystawie “Sto 5”

07.11. (czwartek) godz. 17.00 Muzeum Sztuk Użytkowych
“W LABORATORIUM I W TERENIE, CZYLI BADANIA POZNAŃSKICH GEOGRAFÓW” wykład prof. Grzegorza Rachlewicza
+ oprowadzanie po wystawie “Sto 5”

21.11. (czwartek) godz. 17.00 Muzeum Sztuk Użytkowych
“NA EGZAMINIE I W AKADEMIKU. ŻYCIE STUDENCKIE NA UNIWERSYTECIE POZNAŃSKIM” wykład prof. Piotra Okulewicza
+ oprowadzanie po wystawie “Sto 5”

28.11. (czwartek) godz. 17.00 Muzeum Sztuk Użytkowych
“5 WSPANIAŁYCH” – panel dyskusyjny z 5 wybitnymi
absolwentami UAM prowadzenie Grażyna Wrońska
+ oprowadzanie po wystawie “Sto 5”

RAZEM TWORZYMY MUZEUM UAM!

Projektowana ekspozycja stała Muzeum UAM - W TRAKCIE REALIZACJI

Punktem wyjścia do zbudowania ekspozycji jest historyczna architektura budynku i zachowany w dużej mierze wystrój przyziemia dawnego Banku Spółek Raiffeisena np. historyczne klatki schodowe, wnęki i zdobienia ścian i sufitów, pilastry, boazerie, posadzki czy drzwi. Zagadnienia będą prezentowane z wykorzystaniem oryginalnych eksponatów i przy użyciu nowoczesnych środków prezentacji multimedialnej.

Muzeum będzie poświęcone historii Uniwersytetu jako całości.  Przedstawione będą poszczególne dziedziny nauki. Zwiedzający zapozna się z tradycjami akademickiego Poznania. Pozna Uczelnię, okoliczności jej powstania i dzieje w kolejnych dziesięciu dekadach istnienia, aż po dzień dzisiejszy.

Przedstawimy znaczenie Uniwersytetu w kontekście kraju, regionu i Poznania. Ukażemy sylwetki naukowców, ich dokonania, odkrycia i wynalazki. Zaprezentujemy środowisko studenckie i ważne wydarzenia. Ukażemy odbiorcy m.in. obecne i dawne siedziby, mieszkania profesorów, stołówki, kawiarnie, teatry, kluby, miejsca spotkań itp.

Przestrzeń wystawiennicza Muzeum została przewidziana zgodnie z założeniami muzeów narracyjnych. Zawartość merytoryczna ekspozycji będzie obejmowała nie tylko dzieje Uniwersytetu. Odniesie się także do poszczególnych dziedzin nauki i ich osiągnięć, często powiązanych z badaniami poznańskich naukowców. Kopleksowa opowieść o dziejach Uniwersytetu zostanie wzbogacona o atrakcyjne rozwiązania multimedialne. Zwiedzający będą mieli możliwość pozyskiwania wiedzy w sposób interaktywny.

Projekt aranżacji ekspozycji Muzeum został opracowany przez firmę Pattern Studio. Wspaniale i fachowo przebiegająca współpraca z panią Kingą Dudą, Grzegorzem Wilkiem, Dawidem Nguyen Anh, Rafałem Krzemińskim  zaowocowała stworzeniem oryginalnej i atrakcyjnej wizualnie ekspozycji prezentującej dzieje Uniwersytetu. 

Archiwum wystaw czasowych Muzeum UAM

Zespół Muzeum UAM tworzy wystawy czasowe. Zarówno te osadzone w gablotach, jak i mobilne wystawy planszowe. Występuje także jako organizator, bądź współorganizuje ekspozycji wraz z innymi instytucjami z obszaru całej Polski.

Muzeum będzie dysponowało dysponuje salą wystaw czasowych.

Po otwarciu Muzeum będzie dysponowało imponującą salą wystaw czasowych. Mamy nadzieję, że jej istnienie przyczyni się do nawiązania współpracy z uniwersyteckimi wydziałami oraz innymi instytucjami. W jej przestrzeni bowiem mamy zamiar organizować liczne ekspozycje wzbogacane interesującym programem edukacyjnym. Tym samym mamy zamiar popularyzować wiedzę związaną z dziejami uniwersytetu i jego osiągnieć oraz szeroko pojętej nauki.