Noc Muzeów 2022

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Dokładnie 200 lat temu w 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, oddając cześć swojemu patronowi, na tę szczególną okazję przygotowało szereg atrakcji.

Miejsce tegorocznego wydarzenia

Collegium Maius ul. Fredry 10, Poznań

Czas trwania wydarzenia

Od godziny 17:00 do godziny 23:00

PROGRAM:

 

Hol główny budynku Collegium Maius,
ul. Fredry 10, Poznań

17:00 – 23:00

Wystawa planszowa ukazująca związki A. Mickiewicza z Wielkopolską, prowadzone tu badania nad jego twórczością,  nadanie imienia Uniwersytetowi oraz sposoby kultywowania osoby Patrona.

Hol główny budynku Collegium Maius,
ul. Fredry 10, Poznań

17:00 – 23:00

 

Wystawa  przedstawiająca historię jednego z najważniejszego budynku uniwersyteckiego w Poznaniu, będącego obecnie siedzibą  Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Fotografie, dokumenty i cytaty przypomną dawne wydarzenia i pomieszczenia w miejscach.

Hol główny budynku Collegium Maius,
ul. Fredry 10, Poznań

17:00 – 23:00

(Upominki dla pierwszych 20 rodzin, które ukończą grę)

Przechadzka z Adasiem

Rozwiązując przygotowane przez Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zagadki zapoznasz się zarówno z planem wizyty
poety w Poznaniu, jak i odrobiną dziejów historii Uniwersytetu.

Gra do pobrania podczas Nocy Muzeów. 

Zbiórka hol główny budynku Collegium Maius,
ul. Fredry 10, Poznań

18:00, 19:30, 21:00

Czas trwania: 30 minut

Goście zostaną oprowadzeni po budynku Collegium Maius. Zostaną zaprowadzeni do miejsc, które na co dzień nie są dostępne szerokiej publiczności. Podczas Nocy Muzeów zajrzymy m.in. do gabinetu Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Gości oprowadzi  dyrektor Muzeum UAM, prof. UAM dr hab. Andrzej Gulczyński.

Sala 226

Collegium Maius,
ul. Fredry 10, Poznań

18:00, 19:30

ZAPISY: 61 829 47 40

Celem warsztatów będzie przedstawienie nie tylko zabawek, którymi bawiły się dzieci w dawnych czasach ale także tych współczesnych. Dzieci nauczą się, jak można w prosty sposób samemu przygotować najprostsze przedmioty służące zabawie.

 

Hol Collegium Maius,

ul. Fredry 10, Poznań

od 17:00 do 21:00

wejście co 15 minut

ZAPISY: 61 829 47 40

Ćwicz swoją spostrzegawczość  poszukując wizerunków Adama Mickiewicza na terenie budynku Collegium Maius.  Rozwiązując zagadki na trasie dowiedz się ciekawych rzeczy o naszym patronie. Nie obawiaj się zajrzeć w najciemniejsze zakamarki pomieszczeń by móc odnaleźć ukryte oblicza wieszcza. 

Sala Śniadeckich

Collegium Maius,
ul. Fredry 10, Poznań

20:00 (15 minut)

dr Elżbieta Lijewska

Prelegentka jest znawczynią i popularyzatorką związków Mickiewicza z Wielkopolską, pracuje jako adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej (Laboratorium Dokumentacji Literackiej), jest m.in. współredaktorka książki Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce.

 

Sala Śniadeckich

Collegium Maius,
ul. Fredry 10, Poznań

20:30 (15 minut)

prof. Andrzej Gulczyński

Prelegent dyrektorem MUAM, badaczem europejskiej kultury prawnej, dziejów nauki  i dziedzictwa Wielkopolski. Autor publikacji naukowych i redaktor serii „Dziedzictwo Wielkopolski”, „Wielkopolska dawniej i dziś. Studia, źródła i materiały”.