Budynek Collegium Iuridicum jest jednym z reprezentacyjnych gmachów Dzielnicy Cesarskiej, centralnej części Poznania, charakterystycznej ze względu na monumentalną i historyzującą architekturę.
Obiekt jest w sensie architektonicznym powiązany z gmachem Collegium Minus (niegdysiejszą pruską Akademią Królewską w Poznaniu), w którym mieści się Centrala Uniwersytetu. Także ze znaną Aulą Uniwersytecką, która jest bezpośrednio połączona z Collegium Minus. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna (dawny Dom Ewangelicki). Styl wszystkich czterech budynków to holenderski neorenesans.
Obiekt został zaprojektowany w berlińskim biurze architektonicznym Hartmann & Schlenzig. Zbudowany w 1907 r. dla Banku Spółek Raiffeisena. Na obszarze dzisiejszego Muzeum funkcjonowały odwiedzane chętnie przez mieszkańców miasta i przyjezdnych restauracja, winiarnia i piwiarnia. Były one zaopatrywane drogą kolejową. Umiejscowienie obok siebie budynku i linii kolejowej były świadomym zabiegiem architektów Dzielnicy. Koszt wzniesienia gmachu wyniósł około 650.000 ówczesnych marek.
Muzeum zajmuje obszar przyziemia Collegium Iuridicum, z którym zostanie zintegrowane w nowoczesny i przyjazny dla użytkowników sposób. Powierzchnia netto MUAM to 963,52 m kw. Powierzchnia użytkowa wynosi 889,85 m kw. Oba tarasy to łącznie 228 m kw.