1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 29 lipca 2021 r.

Szukamy śladów naszych pracowników

Szukamy pracowników i absolwentów!
Na wakacyjnych szlakach na pewno natrafimy na ślady związane z naszym Uniwersytetem. Pracownicy i absolwenci prowadzili badania na całym świecie. Ich nazwiska upamiętniono w formie pomników, tablic, nazw ulic, placów czy pewnych terytoriów, nadając imię szkole itp. Z pewnością wielu z nas, w czasie wakacyjnych wędrówek, natrafi na takie uniwersyteckie ślady. Liczymy, że w takich sytuacjach nie zapomnicie o nas i prześlecie nam informację o Waszym odkryciu. My z kolei z dumą podzielimy się wiadomością na naszych profilach społecznościowych, stronie internetowej, a co najważniejsze wykorzystamy ją w ramach ekspozycji. Wczasowicze, pamiętajcie o muzeum UAM. Tworzymy je razem! Na początek pomnik-ławeczka prof. Michała Sobeskiego, filozofa i kulturoznawcy, współtwórcy Uniwersytetu tuż przed odsłonięciem na Kampusie Szamarzewo w 2019 r. 

 

Osiągniecia prof. Adama Wodziczki (1887-1948) (Wydział Biologii UAM) upamiętnia m.in. obszar ochrony ścisłej Grabina, któremu nadano jego imię. Teren ten znajduje się na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, który powstał dzięki staraniom Profesora. Miał on też znaczny udział w powstaniu innych parków: Woliński Park Narodowy Słowiński Park Narodowy.

Tablica Franciszka Jaśkowiaka – działacza w zakresie turystyki (PTTK) i ochrony środowiska (Liga Ochrony Przyrody), wicedyrektora Międzynarodowych Targów Poznańskich (Grupa MTP). Studiował na wydziale humanistycznym, ale magisterium w zakresie filologii francuskiej uzyskał dopiero po wojnie (Wydział Neofilologii UAM, Instytut Filologii Romańskiej UAM). Znany był jako przewodnik (Przewodnicy PTTK Poznań) i jako autor przewodników po Poznaniu i Wielkopolsce. Przyczynił się do reaktywowania po wojnie Kronika Miasta Poznania. Jego działalność upamiętnia m.in. tablica na Starym Runku w Poznaniu.