Data publikacji w serwisie: 3 lipca 2021 r.
Urodziny Rektora Heliodora Święcickiego
Dziś obchodzimy dzień urodzin wyjątkowo ważnej postaci w historii Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 3 lipca 1854 r., w Śremie, urodził się Heliodor Święcicki.
Święcicki studia lekarskie rozpoczął na Uniwersytecie we Wrocławiu. W 1877 r. uzyskał tytuł doktora z medycyny i chirurgii. Dysertacja dotyczyła tematu opieki zdrowotnej nad dziećmi w starożytnej Grecji. W l. 1879–1883 wyspecjalizował się on w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Praktykował w wielu niemieckich ośrodkach. W 1883 r. zamieszkał w Poznaniu. Prowadził tu prywatny gabinet. Był też asystentem w Zakładzie Położniczym św. Elżbiety. Święcicki angażował się w działalność społeczną i dobroczynną. Opiekował się on polską biedotą miasta. Krzewił wiedzę wśród uboższych warstw społecznych Poznania i propagował język polski. W 1920 r. przewodniczył Komitetowi Obrony Narodowej Województwa Poznańskiego w Poznaniu.
W l. 1885–1904 Święcicki był przewodniczącym komitetu Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Następnie wiceprezesem PTPN. W r. 1915 awansował on na stanowisko prezesa Towarzystwa. Był członkiem zagranicznych towarzystw naukowych. Jego dorobek badawczy to blisko 200 publikacji z zakresu etiologii i leczenia chorób ginekologicznych, anatomii i patologii ogólnej. Był pierwszym polskim lekarzem dążącym do powstania instytucji pielęgniarki środowiskowej. Uprawiał filozofię medycyny. Najbardziej znana jego rozprawa to „O estetyce w medycynie”. W 1900 r. została mu nadana godność doktora honoris causa Uniwersytet Jagielloński. W 1912 Rząd Prus przyznał mu tytuł profesora. Polski tytuł profesora zwyczajnego otrzymał natychmiast po odzyskaniu przez kraj niepodległości.
Jeszcze kiedy Prusacy bronili się w Wielkopolsce, Święcicki rozpoczął ostateczne starania o powstanie polskiego Uniwersytetu w Poznaniu. 5 kwietnia 1919 r. obwołano go pierwszym Rektorem Wszechnicy Piastowskiej. W sumie został wybrany sześciokrotnie na stanowisko Rektora Wszechnicy Piastowskiej/Uniwersytetu Poznańskiego. Pełnił tę funkcję do śmierci. Zbudował materialne podstawy uczelni.
Heliodor Święcicki zmarł 12 października 1923 r., w Poznaniu. Spoczywa obecnie w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan przy kościele pw. Św. Wojciecha. W świadomości dzisiejszych mieszkańców regionu jest on obecny m.in. dzięki licznym miejscom, obiektom i instytucjom nazwanym jego imieniem, także dzięki przedstawiającym go dziełom sztuki. Szczególnie tym umiejscowionym w okolicach Rektoratu UAM. I w Muzeum otrzyma on należne mu miejsce. Jego postać zostanie zaprezentowana odpowiednio do rangi ojca-założyciela…
Na zdjęciu fragment pomnika „Ławeczka Heliodora Święcickiego”, autorstwa Grzegorza Godawy, stojący przed budynkiem Rektoratu UAM.