Data publikacji w serwisie: 28 września 2023 r.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

Po przerwie wakacyjnej powróciły „Uniwersyteckie wykłady na Zamku” współorganizowane przez Muzeum UAM. Kontynuujemy temat „Wszechświat i materia”, który nawiązuje do jednego ze stanowisk powstającej ekspozycji stałej Muzeum.
4 października o godz. 18.00 zapraszamy do CK Zamek na wykład prof. Zbigniewa Jacyny-Onyszkiewicza z Wydziału Fizyki UAM (wstęp wolny). Profesor przedstawi nam „Fascynujący proces poznawania struktury i ewolucji Wszechświata”. Odkryjemy naturę ciemnej materii i ciemnej energii, przyspieszonej ekspansji przestrzeni Wszechświata, gigantycznych czarnych dziur, gwiazd złotonośnych, gwiazd supernowych, czy fal grawitacyjnych.
Profesor Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz jest absolwentem fizyki teoretycznej na UAM (1967). To autor ponad 150 artykułów naukowych i 13 książek oraz 17 rozdziałów w książkach z zakresu fizyki teoretycznej modeli spinowych, równowagowej i nierównowagowej termodynamiki kwantowej, fundamentalnych problemów fizyki kwantowej i kosmologii kwantowej oraz ich interpretacji. Otrzymał m.in. doktorat honoris causa Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta w Królewcu (1995).