Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Dokładnie 200 lat temu w 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce.
Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, oddając cześć swojemu patronowi, na tę szczególną okazję przygotowało szereg atrakcji.
Miejsce tegorocznego wydarzenia
Collegium Maius
ul. Fredry 10, Poznań
Czas trwania wydarzenia
Od godziny 17:00 do godziny 23:00
PROGRAM:
Hol główny budynku Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań
17:00 – 23:00
Wystawa planszowa ukazująca związki A. Mickiewicza z Wielkopolską, prowadzone tu badania nad jego twórczością, nadanie imienia Uniwersytetowi oraz sposoby kultywowania osoby Patrona.
Hol główny budynku Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań
17:00 – 23:00
Wystawa przedstawiająca historię jednego z najważniejszego budynku uniwersyteckiego w Poznaniu, będącego obecnie siedzibą Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Fotografie, dokumenty i cytaty przypomną dawne wydarzenia i pomieszczenia w miejscach.
Hol główny budynku Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań
17:00 – 23:00
(Upominki dla pierwszych 20 rodzin, które ukończą grę)
Przechadzka z Adasiem
Rozwiązując przygotowane przez Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zagadki zapoznasz się zarówno z planem wizyty poety w Poznaniu, jak i odrobiną dziejów historii Uniwersytetu.
Gra do pobrania podczas Nocy Muzeów.
Zbiórka hol główny budynku Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań
18:00, 19:30, 21:00
Czas trwania: 30 minut
Goście zostaną oprowadzeni po budynku Collegium Maius. Zostaną zaprowadzeni do miejsc, które na co dzień nie są dostępne szerokiej publiczności. Podczas Nocy Muzeów zajrzymy m.in. do gabinetu Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Gości oprowadzi dyrektor Muzeum UAM, prof. UAM dr hab. Andrzej Gulczyński.
Sala 226
Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań
18:00, 19:30
ZAPISY: 61 829 47 40
Celem warsztatów będzie przedstawienie nie tylko zabawek, którymi bawiły się dzieci w dawnych czasach ale także tych współczesnych. Dzieci nauczą się, jak można w prosty sposób samemu przygotować najprostsze przedmioty służące zabawie.
Hol Collegium Maius,
ul. Fredry 10, Poznań
od 17:00 do 21:00
wejście co 15 minut
ZAPISY: 61 829 47 40
Ćwicz swoją spostrzegawczość poszukując wizerunków Adama Mickiewicza na terenie budynku Collegium Maius. Rozwiązując zagadki na trasie dowiedz się ciekawych rzeczy o naszym patronie. Nie obawiaj się zajrzeć w najciemniejsze zakamarki pomieszczeń by móc odnaleźć ukryte oblicza wieszcza.
Sala Śniadeckich
Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań
20:00 (15 minut)
dr Elżbieta Lijewska
Prelegentka jest znawczynią i popularyzatorką związków Mickiewicza z Wielkopolską, pracuje jako adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej (Laboratorium Dokumentacji Literackiej), jest m.in. współredaktorka książki Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce.
Sala Śniadeckich
Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań
20:30 (15 minut)
prof. Andrzej Gulczyński
Prelegent dyrektorem MUAM, badaczem europejskiej kultury prawnej, dziejów nauki i dziedzictwa Wielkopolski. Autor publikacji naukowych i redaktor serii „Dziedzictwo Wielkopolski”, „Wielkopolska dawniej i dziś. Studia, źródła i materiały”.